Bizimle İletişime Geç

Dünya

TEB, 2019 yılı finansal sonuçlarını açıkladı…

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2019 yılı finansal sonuçlarını açıkladı.

31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) aktif toplamı yılın başından itibaren yüzde 11 artarak 107.4 milyar TL’ye ulaşırken, net kârı 1.1 milyar TL olarak gerçekleşti. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan krediler ise toplam aktiflerinin yüzde 65’ini oluşturdu.

Her dönem olduğu gibi risk yönetimine ve aktif kalitesine öncelik veren TEB’in 2019 yılının dördüncü çeyreğinde toplam kredileri 69.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, aynı dönemde toplam mevduat ise yüzde 12 oranında artarak 72.2 milyar TL oldu. Yılın dördüncü çeyreği itibarıyla istikrarlı büyümesini güçlü sermaye yapısıyla birlikte sürdüren TEB’in özkaynakları 9.7 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik rasyosu hedef rasyo olan yüzde 12’nin oldukça üstünde, yüzde 16.95 oranında gerçekleşti.

TEB sendikasyon kredisini yeniledi

TEB, 2019 Ekim ayı içinde hedeflediği 400 milyon ABD Doları karşılığı sendikasyon kredisi sözleşmesini imzaladı. ABD, Kanada, AB, Ortadoğu ve Asya ülkelerinden önde gelen 22 bankanın katılımıyla 306 milyon Euro ve 61.5 milyon ABD Dolar olmak üzere, 367 gün vadeli kredi sağlandı. Kredinin özellikle ihracatın finansmanında kullanılarak Türk ekonomisine ve şirketlerin büyümesine katkı sağlaması hedeflendi. 28 Ekim 2019 tarihinde imzalanan sendikasyon kredisinin toplam maliyeti sırasıyla Euribor+%2.10 ve Libor+%2.25 olarak gerçekleşti.

Yıl sonu itibarıyla TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan kredileri toplam aktiflerinin yüzde 65’ini oluşturdu

CEPTETEB İŞTE hayata geçti

TEB, 2013 yılından bu yana Bireysel müşterilerine hizmet verdiği CEPTETEB’den sonra KOBİ, Kurumsal ve İşletme müşterileri için birçok finansal işlemi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilme olanağı sunan mobil uygulaması CEPTETEB İŞTE’yi hayata geçirdi. TEB, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerinden hareketle geliştirdiği CEPTETEB İŞTE ile KOBİ’lerin yanı sıra tüm ticari firmaların özelleşen ihtiyaçlarına göre günlük bankacılık işlemlerini dijitalleştiriyor. Uygulama ile TEB’in ticari müşterileri; transfer, vergi, kurum ödemeleri gibi ‘günlük bankacılık’ işlemlerini; çek, senet, kredi ve üye işyeri fonksiyonları gibi ‘nakit yönetimi’ işlemlerini ve döviz, altın, vadeli hesap gibi ‘yatırım’ işlemlerini şubeye uğramadan kolayca gerçekleştirebiliyor.

TEB girişimcileri desteklemeye devam etti

2013 yılından bu yana Girişim Bankacılığı çalışmalarıyla Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmeye ve girişimcileri desteklemeye devam eden TEB, TİM-TEB Girişim Evi çatısı altında bugüne kadar 6 binden fazla iş fikrini değerlendirerek, 200’ü 2019 yılı içinde olmak üzere bine yakın teknolojik girişimi destekledi. 2019 yılında girişimcilik programlarına Scale Up’ı da ekleyen TEB, global pazarda büyümek isteyen girişimcilerine odaklanarak Türk girişimcilerin dış ticaret başarılarını artırmayı hedefliyor.

TEB Nakit Yönetimi Akademisi’nin beşincisi gerçekleştirildi

TEB, nakit yönetimi alanında güncel gelişmeleri ve trendleri paylaşmak amacıyla kurumsal müşterilerine yönelik düzenlediği TEB Nakit Yönetimi Akademisi etkinliklerinin beşincisini kasım ayında “Ekonomide Sürdürülebilirlik” temasıyla düzenledi. Ekonomi başta olmak üzere her yönüyle sürdürülebilirlik konusunun ele alındığı etkinlikte, özellikle satış, tahsilat, tedarik süreçlerinin sürdürülebilirliğiyle ilgili paneller düzenlendi.

Nakit Yönetimi alanındaki çalışmalarıyla TEB, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde uluslararası finans yayınlarından Euromoney Dergisi’nin bu yıl düzenlediği Euromoney Global Nakit Yönetimi Anketi’nde ‘Türkiye’de Pazar Liderleri’ kategorisinde ilk üç banka arasında yer aldı.

TEB kredilerde büyümesini sürdürdü

TEB, bireysel krediler hariç toplam canlı kredilerinin yaklaşık %17’sini ihracatın finansmanı için kullandırırken, ihracat kredileri hacmine göre yapılan kıyaslamada sektörde 7. sırada yer aldı. TEB, TİM ile ihracatı destekleme seferberliği kapsamında 350 milyon Euro tutarında özel maliyetli ve avantajlı bir kredi paketinin yanı sıra ithalatçı müşterilerine de sunduğu çözümlerle destek vermeyi sürdürüyor. Bu kapsamda, TEB stratejik ortağı BNP Paribas’ın verdiği destekle ithalat akreditif tahtında 5 yıla kadar finansman imkânı sağlıyor.

2019’da 350 bin kişiye birebirde finansal okuryazarlık eğitimi verildi

TEB, Sorumlu Bankacılık anlayışıyla Aile Akademisi çatısı altında hayata geçirdiği çalışmalarla toplumun tasarruf alışkanlığının yaygınlaşması ve tabana yayılması, finansal okuryazar bir nesil yetiştirilmesine katkı sağlamayı sürdürüyor. TEB Aile Akademisi ile 2019 yıl sonu itibariyle dijital finansal okuryazarlık eğitimleri kapsamında 30’dan fazla üniversitede 6 bin 500 öğrenciye ve online platformlarda yaklaşık 250 bin kişiye eğitim verildi. Farklı kurumlarla iş birliği çerçevesinde ise toplamda 350 bin kişiye finansal okuryazarlık eğitimi verilmesini sağlayan TEB, gerek sınıf içi finansal okuryazarlık eğitimleriyle, gerekse üniversitelerde düzenlediği dijital finansal okuryazarlık eğitimleriyle toplumun her kesiminin finansal okuryazar olmasına katkıda bulunuyor.

CEPTETEB’e en iyi mobil uygulama ödülü

TEB’in mobil bankacılık uygulaması CEPTETEB’in yılın dördüncü çeyreğinde müşteri sayısı 930 bine ulaştı. TEB’in internet ve mobil kanallardan hizmet alan müşteri oranı ise yüzde 60’a yükseldi. CEPTETEB ayrıca, Global Finance tarafından verilen ‘En İyi Mobil Uygulama’ ve Stevie tarafından verilen ‘En İyi Mobil Uygulama’ ve’Mobil Site’ olmak üzere iki yeni ödüle daha layık görüldü.

TEB ayrıca Bireysel ve Özel Bankacılık Grubu olarak müşterilerine ‘Telepati’ adını verdiği yeni chatbot uygulaması ile hizmet vermeye başladı. Uygulama şube ve ATM bulma, sıkça sorulan sorular ve ürün fiyatlaması gibi konularda müşterilere hızlı hizmet sağlıyor.

Türkiye’nin En İyi Özel Bankacılık Ödülü TEB Özel Bankacılık’ın

Sektörde fark yaratan dijital uygulama ve hizmetleriyle 2019’da International Finance tarafından ‘En Yenilikçi Özel Bankacılık’ ödülüne, Global Finance tarafından ‘Türkiye’deki En İyi Özel Bankacılık Ödülü’ne layık görülen TEB Özel Bankacılık, her yıl düzenlenen ve en başarılı bankacılık hizmetlerinin ödüllendirildiği World Finance Bankacılık Ödülleri 2019’da da ‘Türkiye’deki En İyi Özel Bankacılık Ödülü’nün sahibi oldu.

31 Aralık 2019 Tarihli Finansal Sonuçlara İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Net kar: 1,070 milyon TLToplam mevduat: 72.2 milyar TL
Toplam aktifler: 107.4 milyar TLToplam krediler (brüt): 69.2 milyar TL
Sermaye yeterlilik rasyosu: %16.95Takipteki kredi oranı: %5.99
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İletişim Başkanlığı, dünya genelindeki koronavirüs vaka durumunu açıkladı

İletişim Başkanlığı, 22 Mayıs 2020, saat 23.00 itibarıyla dünya genelinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü ülkelerdeki vaka, ölüm ve taburcu sayılarını açıkladı.

Başkanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19’un dünya genelinde bulaştığı kişi sayısının 5 milyon 268 bini geçtiği, 338 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, 2 milyon 127 binden fazla kişinin de iyileştiği belirtildi.

Türkiye’deki mevcut duruma ilişkin bilgi verilen paylaşımda şunlar kaydedildi:

“Türkiye’de şu ana kadar toplam 1.767.495 test yapılmış olup, 154.500 koronavirüs vakası tespit edilmiş, 4.276 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 116.111 hasta iyileşmiştir.”

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya Belediyeleri Korona İçin Ne Yapıyor?

Kadıköy Belediyesi’nin kent araştırmaları alanında çalışma yürüten birimi Kadıköy Akademi, farklı ülkelerden belediyelerin yeni koronavirüs salgını sürecindeki uygulamalarını inceledi. Koronavirüsten en fazla etkilenen 65 yaş üstü nüfusa yönelik çalışmalar dikkat çekti.

Pandemi sürecinde 65 yaş üstü yurttaşlara yönelik çalışmaların yanı sıra dijital ortamda sürdürülen uygulamalar dikkat çekti. Nice Belediyesi’nin sağlık kurallarına uyularak hizmet verildiğini gösteren etiketleme çalışması ile Atina Belediyesi’nin evsizlere sığınak sağlamak üzere yürüttüğü çalışmalar dikkat çekti.

DÜNYA BELEDİYELERİNDEN ÖRNEKLER

İngiltere, Londra Belediyesi:Kente dair salgın güncellemelerini, sosyal mesafe standartlarını, kentteki gönüllülük ve bağış sisteminin ayrıntılarını, eğitim ve çocuk bakımı hizmetlerini, zihin sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyor.

Finlandiya, Helsinki Belediyesi: Yardım hatları, sağlıkla ilgili talimatlar, uzaktan eğitim, çevrimiçi kültürel hizmetler, ulaşım hizmetleri ve işletme destekleri hakkında güncellemeleri paylaşıyor. Ayrıca, Helsinki’de yerel topluluklar ve yardım kuruluşları bir araya getirildi. Gönüllüler salgın süresince 80 yaşın üzerindeki vatandaşlarla 38 binin üzerinde telefon görüşmesi yaparak günlük ihtiyaçlarına ilişkin talepleri topladı.

Fransa, Nice Belediyesi: Yerel ekonominin yeniden canlanmasını desteklemek için Nice şehri işletmelerin sağlık güven etiketi olan ‘LabelConfianceSanitaire’ uygulamasını başlattı. Korona salgını sonrası sağlık güvenliği kurallarına uyduklarını göstermek için mağazalar ve diğer işletmeler bu etiketi kullanabiliyorlar.

Fransa, Nantes Belediyesi: Bağış toplamak, girişimleri desteklemek ve Nantes halkının ihtiyaçları hakkında bilgi toplamak için bir karşılıklı yardım platformu kurdu. Bu kapsamda yaklaşık 750 Nantes vatandaşı gönüllü görevler için başvuruda bulundu ve bunların 300’ü alışveriş, yiyecek dağıtımı, tıbbi ve sosyal kurumları destekleme ve teslimat yapma konularında harekete geçirildi. Ayrıca, maske taleplerini karşılamak üzere 15 mahalle derneğini ve 100’den fazla terziyi bir araya getiren “DesFemmes en Fil” adındaki oluşum da Nantes tarafından destekleniyor.

Slovakya, Bratislava Belediyesi:Depresyon ve yalnızlık duygusunuhafifletmek adına, Bratislava’da ziyaret yasağı bulunan yaşlı bakım evleri önünde açık hava konserleri yapılıyor. Konserler sadece tesislerdeki yaşlılara değil, aynı zamanda sosyal hizmet uzmanlarına da moral destek sağlıyor.

Yunanistan, Atina Belediyesi: Korona salgını esnasında evsizleri korumak için 400’den fazla yataklı bir sığınak oluşturdu. Merkezde, ücretsiz yemek ve psikososyal desteğin yanı sıra, TV, internet, çamaşırhane ve ortak mutfaklar yer alıyor.

İskoçya, Glasgow Belediyesi:İskoçya’nın çağdaş görsel sanat festivali olan Glasgow International, koronavirüspandemisinin ardından 2021 yılına kadar ertelenerek, çevrimiçi bir program olarak yayınlandı.

Almanya, Düsseldorf Belediyesi: Çeşitli ücretsiz dijital etkinlikler yapılıyor. Sanal müze turları, konserler ve opera performanslarının yanı sıra çocuklar ve gençler için uygulamalı aktiviteler ve eğitimler de yapılıyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

İngiltere’de kebapçı dükkanına silahlı saldırı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir kebapçı dükkanına maskeli iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir kebapçı dükkanına maskeli iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Kebapçıdaki çalışanlar saldırganların elinden ölü taklidi yaparak kurtuldu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir kebapçı dükkanına maskeli iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Ülkenin Harrow bölgesinde hizmet veren bir kebapçı dükkanına karşı yapılan silahlı saldırıda, şans eseri kimse yaralanmadı. Kebapçının güvenlik kamerasına yansıyan olayda, maskeli iki kişi elinde silahla dükkan içine girerek rastgele ateş etti. İşyerinde çalışan Steaven Catacoopen (19) ve Hannah Fyall (21) ateş açıldığı sırada dükkanın mutfağına kaçarak kendilerini yere attı. Ölü taklidi yapan dükkan çalışanları, kurşunlardan birinin tavuk dönere isabet ettiğini belirtti.

Kebapçı çalışanları, tavuk dönerin yanında sipariş hazırladığını ve o sırada patlama sesleri duyduğunu ifade etti. Çalışanlar, silah sesleri olduğunu anladıklarını ve hemen dükkanın mutfağına doğru koştuklarını belirtti. Yere yatarak ‘ölü taklidi’ yapan çalışanlar, olayı yaralanmadan atlattı. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, silahlı iki kişi için arama çalışmaları başlatıldı  

Okumaya Devam Et

Dünya

Kosova’da beyzbol topu büyüklüğünde dolu yağdı

Kosova’da Türklerin çoğunlukta yaşadığı Mamuşa kasabasında avuç içi büyüklüğünde dolu yağdı. Beyzbol topu büyüklüğündeki dolu yağışı kentte hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Kosava’da dün gece ender görülen kuvvetli meteorolojik olaylar yaşandı. Türklerin yoğun yaşadığı Mamuşa kasabasında havanın ani sıcaklık değişimine uğramasıyla birlikte sert dolu yağışı görüldü. Beyzbol topu büyüklüğündeki dolu yağışı kentte zarara neden oldu. Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, akşam saatlerinde başlayan fırtınanın ardından avuç içi büyüklüğünde dolu yağdığını söyledi. 5 bin nüfusluk Mamuşa’nın tarımcılıkla uğraştığını ve seraların delik deşik olduğunu söyleyen Krasniç, çok sayıda aracın da camlarının kırıldığını söyledi. Krasniç dolu yağışının yaklaşık yarım saat sürdüğünü söyledi.

Okumaya Devam Et

Dünya

AK Parti Sözcüsü Çelik “Hafter güçlerini meşru hedef kabul edeceğiz”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından yaptığı konuşmada, Libya’daki Hafter güçlerine mesaj gönderdi: “Eğer misyonlarımız hedef haline gelirse Hafter güçlerinin bundan sonra bizim için meşru hedef olacağını açık bir şekilde söylüyoruz.”

Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısında darbe tartışmaları, koronavirüs sonrası normalleşme süreci ve dünyadaki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti sözcüsü, darbe tartışmaları hakkında “Türkiye’nin bir darbe gündemi yoktur fakat belli bir siyasi odağın iflah olmaz bir darbecilik gündemi vardır.” dedi.

“Kaos siyasetine oynuyor, ellerini açık ediyorlar”

Darbe tartışmaları hakkında “Başlatan biz değiliz” açıklamasında bulunan Ömer Çelik, “Hükümet seçimle ya da başka şekilde gidecek’ diyenler ya da doğrudan bu imalarda bulunanlara maalesef parti genel başkanlarından bir yanıt gelmedi. Bu günlerde bile milletimizin temel değerlerine saldırı konusunda bir şekilde hız kesmeyenlere cevap verme zaruretimiz de kaçınılmaz oluyor. Bu saldırılara karşı tabi ki susamazdık.” şeklinde konuştu.

Çelik, darbe söylentileri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de (TSK) iftira atıldığını ifade ederek, “(Savunma Bakanını) Görevden alın deyip kaos siyaseti yapıyorlar. Türkiye’nin bir darbe gündemi yoktur fakat belli bir siyasi odağın iflah olmaz bir darbecilik gündemi vardır. Bize hem darbecilik tartışması açan arkasından ‘darbeye karşı tedbir al’ diyenlere söyleyeceğimiz tek şey, bu iflah olmaz zihniyetin nasıl iflah edileceği, nasıl sağlıklı hale getirileceğiz, maalesef uzmanlık alanımızın dışında bir konu.” sözlerini sarf etti.

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da AVM’ler açıldı, Apple mağazasının önünde kuyruk oluştu

Almanya’da yeni tip koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi kapsamında büyük çaplı mağazalar ile AVM’lerin faaliyete geçmesiyle Berlin’in alışveriş caddesi olan Kurfürstendamm’daki Apple mağazası önünde uzun bir kuyruk oluştu.

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin gevşetilmesi kapsamında büyük çaplı mağazalar ile AVM’ler faaliyete geçti.

Berlin’in alışveriş caddesi olan Kurfürstendamm’daki Apple mağazası önünde uzun kuyruk oluştu.

Yaklaşık 2 aylık sürenin ardından açılan mağaza önünde randevusu olmayan müşteriler içeriye alınmazken, randevu ile mağazaya giren müşterilerin ateşleri ölçülerek kayıtları yapıldı.

Berlin’de cuma gününden itibaren restoranlar ve kafeler de açılacak.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde spor salonları bugün hizmet vermeye başladı.

Okumaya Devam Et

Dünya

Tedbirleri gevşeten Almanya’da koronavirüsün bulaşma oranı arttı

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirleri gevşeten Almanya’da virüsün insandan insana bulaşma oranı yüzde 1,1’e yükseldi. Uzmanlar salgının azalmasında yüzde 1’i kritik sınır olarak değerlendiriyor.

Koronavirüs salgınına karşı tedbirleri gevşetme kararı alan Almanya’da virüsün bulaşma oranında yeniden artış görüldü. Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, virüsün bulaşma oranının yüzde 0,7’den 1,1’e yükseldiği belirtildi.

Salgının yayılmasının azalması için bulaşma katsayısının yüzde 1’in altında olması gerektiğini kaydeden RKI, oranlardaki dalgalanmanın endişe verici olduğunu, sosyal mesafe, maske gibi önleyici tedbirlere uyulması gerektiğini açıkladı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre Almanya’da 171 bin 324 vaka tespit edilirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 549’a, iyileşenlerin sayısı ise 144 bir 400’e yükseldi.

Almanya’nın çeşitli kentlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede alınan tedbirler dün protesto edildi.

Başkent Berlin’de aralarında aşırı sağcıların da yer aldığı yüzlerce kişi, Alexander Meydanı’nda toplanarak Kovid-19 önlemlerini protesto etmek istedi. “Özgürlük” ve “direniş” şeklinde sloganlar atan göstericilerden bazıları meydanda yer alan Neptün Çeşmesi’nin üzerine çıktı.

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da koronavirüs gerginliği! Çok sayıda gösterici gözaltına alındı

Almanya’nın çeşitli kentlerinde yeni tip koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirler protesto edildi. Uyarılara uymayan bazı göstericilere ise polisin müdahalesi sert oldu ve 30 kişi gözaltına alındı.

Başkent Berlin’de aralarında aşırı sağcıların da yer aldığı yüzlerce kişi, Alexander Meydanı’nda toplanarak Kovid-19 önlemlerini protesto etmek istedi. “Özgürlük” ve “direniş” şeklinde sloganlar atan göstericilerden bazıları meydanda yer alan Neptün Çeşmesi’nin üzerine çıktı.

Polis, sosyal mesafe uygulamasını ve gösteri yasağını hatırlatarak göstericilerin meydanda ayrılmasını istedi. Geniş güvenlik önlemleri alan polis, uyarılara kulak asmayan eylemcilere sert müdahalede bulundu. Aralarında koltuk değnekli bir eylemcinin de bulunduğu protestocuları darbeden polis, biber gazı kullandı ve çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.

Öte yandan Berlin’de Federal Meclis önünde de Kovid-19 önlemleri protesto edildi. Burada da Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

İzin alınarak Rosa-Luxenburg Meydanı’nda yapılan gösteri ise olaysız sona erdi.

Stuttgart, Münih ve Münster kentlerinde de Kovid-19 tedbirlerine karşı yapılan gösterilere yüzlerce kişinin katıldığı bildirildi.

Okumaya Devam Et

Dünya

İngiltere’de son 24 saatte koronavirüsten ölenlerin sayısı 539 oldu

İngiltere’de son 24 saatte korona virüsten 539 kişi öldü İngiltere’de son 24 saatte 539 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 30 bin 615’e yükseldi.

Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 3 milyon 800 binden fazla kişiye bulaşan ve 260 binden fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüs nedeniyle Avrupa’da bilanço artıyor. İngiltere’de son 24 saatte korona virüs nedeniyle 539 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 30 bin 615’e yükseldi. Ülkede 5 bin 614 yeni vakanın kayıtlara geçtiği, toplam vaka sayısının 206 bin 715’e ulaştığı ifade edildi.

İngiltere, dünyada korona virüse bağlı ölümlerin en fazla yaşandığı ikinci ülke konumunda bulunurken, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Milli Savunma Bakanı Akar, Kanadalı mevkidaşı ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kanada Milli Savunma Bakanı Harjit Sajjan ile telefonda görüştü. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kanada Milli Savunma Bakanı Sajjan’ın görüşmede 29 Nisan 2020’de İyon Denizi’nde düşen Kanada helikopterinin arama kurtarma faaliyetlerine Türkiye’nin verdiği destek ve katkı nedeniyle teşekkür ettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, ikili ilişkiler ve koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında da görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi. 

Okumaya Devam Et

Dünya

İspanya’da Covid-19’dan Can Kaybı 25 bin 428 oldu…

[speaker]

İspanya’da Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 164 artışla 25 bin 428’e çıktı.

Mart ayı başında günlük vaka sayısı 8000’in üstüne yükselirken, Mart ortalarında bu oranın 4-5 bin seviyesine doğru düzenli bir şekilde düştüğü gözlemlenmişti. Hastalık bulaşma oranı ise yüzde 3 seviyesinde seyrediyordu.

Okumaya Devam Et

Dünya

Fransa’da Covid-19’dan ölen Müslümanlar için mezarlık bulunamıyor!

[speaker]

Fransa’da Covid-19’dan ölen Müslümanların cenazelerinin defnedilmesinde, ülkedeki Müslüman mezarlıklarının sayısının kısıtlı olması nedeniyle sorun yaşanıyor.

Covid-19 öncesi Müslümanların cenazelerinin yaklaşık yüzde 80’i doğdukları ülkelere gönderilirken, ulaşım yasaklarıyla birlikte bu kişilerin Fransa’da defnedilmesi zorunluluğu Müslüman mezarlığı bulma konusundaki sorunu bir kez daha gündeme getirdi.

Mezarlıklarda Müslümanlar için ayrılan yerlerin azlığı dışında, İslam dinine göre, yine bu mezarlıklarda yönün Kabe’ye bakmaması bu ülkedeki Müslümanlar için defin aşamasında zaten ciddi sıkıntılar yaratıyordu.

Paris Camisi Müftüsü Chems-Eddine, basına yaptığı açıklamada, “Bu sorun yıllardır devam ediyor, şimdi bunun bedelini ağır ödüyoruz.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yaklaşık 6 milyon Müslümanın yaşadığı ve toplam nüfus içinde Müslümanların oranının yüzde 9 olduğu Fransa’da, toplam mezarlıkların sadece yüzde 2 sinde Müslümanlar için özel alanların olması sorunun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Koronavirüs : Rusya’da rekor artış görüldü…

[speaker]

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden İspanya ve İtalya, mart ayında getirdiği karantina uygulamalarını yumuşatmaya başlarken Rusya ve Pakistan’da bir gün içerisinde en yüksek Covid-19 vaka sayısına ulaşıldı.

Rusya’da Covid-19 teşhisi konulan hasta sayısı bir günde 9 bin 633 artışla toplamda 124 bin 54’e, hayatını kaybedenlerin sayısı bin 222’ye yükseldi.

Ülkede vaka sayısındaki rekor artış hastane ve sağlık merkezlerinin yetersiz kalabileceği endişelerine neden oldu.

Geçtiğimiz haftalarda Moskova’da özel laboratuvarların yaptığı test sonuçları salgının başkent Moskova’da hükümetin açıkladığı resmi verilere oranla daha yaygın olduğunu ortaya koymuştu.

Rusya’da devlete ait sağlık merkezlerinde yapılan testlerin yüzde 70 ila 80 arasında doğru sonuçlar verdiği, bu yüzden gerçek vaka sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin salgına hazırlıksız yakalanma riskine karşı bazı spor kompleksleri ve alışveriş merkezlerinde geçici hastanelerin kurulacağını açıkladı.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kanada’da ezan ilk kez hoparlörden okundu

[speaker]

Kanada’daki cami ve mescitlerde ilk kez ramazan ayında bazı vakit ezanlarının hoparlörden okunmasına izin verildi.

Ramazan başından itibaren Müslüman toplumdan gelen talepleri değerlendiren Toronto, Edmonton, Ottawa ve Hamilton gibi şehirlerin belediyeleri, öğle, ikindi ve akşam ezanlarının, ramazan boyunca hoparlörden okunmasına izin verdi.

Hamilton’daki Mountain Camisi imam hatibi Seyid Tora, dışarı okunan ezan sonrası kısıtlı bir cemaatle kılınan Cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu.

İmam Tora, “Bu, Kanada’daki Müslüman toplumu için tarihi bir an. Ezan, insanları ibadete çağıran ilahi bir davet. Bu daveti herkesin duyması çok önemli. İlk kez komşularımızın duyacağı şekilde ezan okunuyor.

Bizim camimizin dışında şehir merkezindeki başka bir camide daha okunması için izin alındı. Ezanın şimdilik ramazan ayı boyunca okunması izni var ancak Ramazan ayından sonra da devam etmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu. 

Tora, başka şehirlerdeki cami görevlilerinin de belediyelere başvurmaları halinde aynı izni alabileceklerini ifade etti.

Okumaya Devam Et

Dünya

Fransa’da son 24 saatte korona virüsten 218 ölüm

[speaker]

Fransa’da koronavirüs nedeni ile son 24 saatte 218 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 24 bin 594’e ulaştı.

Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 3 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 230 binden fazla kişinin de ölümüne neden olan koronavirüs salgını Avrupa’da bilançoyu arttırıyor.

Fransa’da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte korona virüs nedeniyle 218 kişinin hayatını kaybettiği, toplam ölü sayısının 24 bin 594’e yükseldiği bildirildi.

Ülke genelinde 168 yeni vakanın kayıtlara geçtiği, toplam korona virüs vaka sayısının 200 bin 137’ye ulaştığı duyuruldu. Ayrıca, 3 bin 878 kişinin sağlık durumunun kritik olduğu aktarılırken toplam 50 bin 212 kişinin virüsü yenip taburcu olduğu bildirildi.

Öte yandan Fransa, dünya genelinde korona virüse bağlı en çok ölümün yaşandığı 5. ülke konumunda bulunurken, vaka ve yoğun bakımdaki hasta sayısında azalmanın devam ettiği kaydedildi.

Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKAN HABERLER