Bizimle İletişime Geç

Kültür Sanat

İstanbul’da Caz Rüzgarı…

[speaker]

Fairmont Quasar İstanbul, dünyanın en prestijli müzik organizasyonlarından biri olan Montreux Caz Festivali’nin yükselen yıldızı Bobby Bazini’yi ağırladı.

Caz müziğinin yeni nesil temsilcilerinden Bobby Bazini, Montreux Caz Festivali ortaklığıyla gerçekleştirilen Fairmont Dünya Turu kapsamında, 22 Şubat 2020’de Fairmont Quasar Istanbul’da sahne alarak müzik severlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Fairmont Quasar Istanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşen geceye sanat, moda ve cemiyet hayatından birçok isim katıldı. Caz etkinliği Fairmont Quasar Istanbul’un Executive Chef’i Soner Kesgin’in hazırladığı lezzetlerin tadımıyla başladı.

7 konserden oluşan dünya turnesinin ilk ayağına İstanbul’da başlayan Bobby Bazini, Fairmont Quasar Istanbul’un en şık mekanlarından biri olan Stations’da caz tutkunlarıyla buluştu. Konuklar, blues ve soul müziğinden ilham alan Kanadalı müzisyen Bobby Bazini’nin muhteşem sahne performansıyla benzersiz bir müzik ziyafetinin keyfini çıkardı. Davet, Dj Elize’nin hareketli ritimleriyle devam etti.

Gecede bir konuşma yapan otel müdürü Can Özmeriç “Anları anılara dönüştürmek” sloganıyla 3 yıl önce hizmete giren Fairmont Quasar Istanbul’un kapılarını açtığı ilk günden itibaren sanatı ve sanatçıları desteklediğini ve unutulmaz sanat etkinlikleriyle şehre renk katmaya devam edeceklerini belirtti.

Kültür Sanat

Hayata Yansıyan Çocuk Oyunları Başkent Sahnesinde

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları yepyeni bir programla daha seyirciyle buluşuyor. Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aylin Dinç, “Oyundan Hayata” adlı program ile çocukluk oyunlarının yetişkin hayatındaki yansımalarını drama eğitimleri ve söyleşi tadında yorumlayarak izleyiciyle buluşturmak istediklerini söyledi. Program, her Salı saat 17.00’da sosyal medya hesapları ile ABBTV’de canlı olarak yayınlanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları “Oyundan Hayata” adlı programla ABB TV’de ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınla seyirciyle buluşuyor.

Çocuk oyunlarının yetişkin hayatındaki izdüşümlerini konu alan programda Başkent Tiyatroları Drama eğitmenleri,oyunlardaki hareketleriyorumlayarak çocuk oyunlarının neler anlattığını ve zihinde neyi çağrıştırdığını seyirciyle paylaşıyor.

DAVUL ZURNA BİR İKİ ÜÇ

Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aylin Dinç, çocuk oyunlarının yetişkin hayatındaki önemine dikkat çekerek, bu oyunların yetişkinlerin hayatındaki karşılığınıgöstermeye çalışacaklarını ifade etti.

Her hafta salı günleri saat 17.00’da ABB TV ve Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacak “Oyundan Hayata” adlı programda drama eğitmeleri Yıldız Gülmez, Fisun Demirden ve Gözde Kocabüyük, Başkent Tiyatrosu sanatçıları tarafından oynanançocuk oyunlarını sahnede yorumluyor.Drama eğitmenleri,  bu hafta “Davul Zurna Bir İki Üç” adlı çocuk oyununun yetişkin dünyasındaki yansımalarına ve her hareketin günlük hayattaki karşılığına dikkat çekerken, her hafta farklı bir oyunu seyirciyle buluşturacak. 

ÇOCUKTAN AL HABERİ

Drama eğitimlerinde çocuklarla birlikte sürekli oyunlar üzerinde çalıştıklarını belirten Başkent Tiyatroları Drama Eğitmeni Yıldız Gülmez,şu değerlendirmelerde bulundu:

“Buradaki çalışmamızda başka bir içerikten yola çıkarak çocuk oyunların yetişkin hayatındaki izdüşümlerine bakmaya çalışıyoruz. Yani çocuk oyunlarında aslında yetişkin hayatında da oynayan neler var bunları anlatıyoruz. Çocuk oyunlarına genelde gereksiz şeyler diye bakıyoruz ama aslında oyun çok ciddi şeyleri şeyler içeriyor. Çocuk oyunlarının yetişkin hayatında da baskın bir şekilde tezahür ettiğini görebiliyoruz.”

Başkent Tiyatroları Drama Eğitmeni Fisun Demirden de, “Biz oyundan besleniyoruz, bizim lokmamız oyun. Bu programda drama liderlerini, oyundan hayata parça çıkaran aile büyüklerini ve kendi kendine oyun oynamaktan zevk alan herkesi bu programı izlemeye davet ediyoruz”derken, Gözde Kocabüyük sokak oyunlarını incelediklerini belirterek, şöyle konuştu:

Hedefimiz yaratıcı dramanın en önemli unsuru olan oyun. Burada da sokak oyunlarını hedef aldık. Bakalım sokak oyunları yetişkinlere neler veriyor, zihnimizde neler çağrıştırıyor? Hep beraber bir yolculuğa çıkıp bunları irdeleyeceğiz.”

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

İstanbul’da Fetih Coşkusu

İBB, çağ kapatıp, yeni bir çağ başlatan İstanbul’un fethinin 567’nci yıldönümünü, herkesin dijital ortamdan izleyebileceği etkinliklerle kutlayacak.

Fetih gününde çocuklara yönelik hazırlanan “İstanbul Çocuk” boyama ve oyun dergisi okul öncesi yaştaki 80 bin çocuğa ücretsiz dağıtılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih Sultan Mehmet Han’ın ve İstanbul’un yeniden doğduğu gün olan 29 Mayıs’ın 567’nci yıl coşkusunu, gerçekleştireceği etkinliklerle tüm Türkiye’de yaşatacak. Kutlamalar kapsamında konser, havai fişek ile ışık ve su gösterileri yapılacak. Tarih söyleşileri, belgesel ve video gösterimleriyle büyük fatihin liderliğinin yanında entelektüel kimliği de anlatılacak. Etkinlikler, İBBTV ve İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın sosyal medya hesaplarından izlenebilecek. İBB ayrıca fethin yıl dönümünde çocuklara kenti tanıtan dergi hazırladı. İBB Kültür Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışma, okul öncesi yaştaki 80 bin çocuğa ücretsiz dağıtılacak

İSTANBUL SEMALARI FETİH İÇİN AYDINLANACAK

29 Mayıs akşamı saat 20.45’te, İBB Orkestralar Müdürlüğü Mehter Takımı Kız Kulesi’nde konser verecek. Mehteran Birliği’nin Hücum Marşı eşliğinde yapılacak olan havai fişek gösterisi, İstanbul Boğazı aydınlatacak.

Fethin kilit noktası Haliç’te ise saat 21.05’te su, ışık, lazer ve pyro gösterisi gerçekleştirilecek. Eşzamanlı olarak bu özel gün için hazırlanan görseller Galata Kulesi, Kız Kulesi, Romanos Kapısı, Tarihi Surlar, Rumeli Hisarı ve Galata Port’a yansıtılacak

TARİHÇİ SÖYLEŞİLERİ

Osmanlı ve Doğu Roma tarihi uzmanlarıyla düzenlenen söyleşilerle fethin Türk, İslam ve dünya tarihi açısından önemi konuşulacak. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Fatih’in entelektüel kimliğini evinden izleyicilere anlatacak.

Pelin Batu’nun moderatörlüğünde yapılacak sohbet ile Dursun Gümüşoğlu, Haldun Hürel ve Feridun Emecen, Türk tarihinin dönüm noktasını masaya yatıracak.

İstanbul’un çeşitli bölgelerine Fatih Sultan Mehmet ve fetih ile ilgili görseller yerleştirilecek, şehir adeta açık hava sergisine dönüşecek. Ayrıca, Fatih döneminde yapılan önemli eserlerle ilgili video da yine İBB’nin sosyal medya hesaplarından izlenebilecek.

7 TEPELİ ŞEHİR İÇİN 7 ŞİİR

İBB Şehir Tiyatroları oyuncuları tarafından seslendirilen 7 İstanbul şiiri, fetih haftası boyunca paylaşılacak. Yahya Kemal Beyatlı’dan Bir Başka Tepeden, Sabahattin Ali’den Köprüde Sabah,Necip Fazıl Kısakürek’ten Canım İstanbul, Atilla İlhan’dan İstanbul Ağrısı, Ziya Osman Saba’dan İstanbul, Bedri Rahmi Eyüboğlu’dan İstanbul Destanı ve Vedat Türkali’den İstanbul, şiir ve İstanbul meraklıları için paylaşılacak.

ÇOCUKLAR İSTANBUL’U BOYAYARAK TANIYACAK

İBB’nin 3-6 yaş grubu için hazırladığı dergi, İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını çocuklara eğlenecekleri içeriklerle anlatıyor. Çocukların hem öğrenip hem de eğlenmesini amaçlayan çalışmada, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Sultanahmet Meydanı, Ayasofya, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Galata Köprüsü gibi İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanları boyama ve oyunlar ile çocuklara tanıtılıyor.

Yaşadıkları şehri tanımaları için hazırlanan dergi çocukların merak ve keşif duygularını beslemeyi amaçlıyor. Çocukların, eğlenceli ve bilgilendirici çizgilerle İstanbul’un kültürel zenginliklerini oyun oynayarak kavraması ve sahip çıkması hedefleniyor.

İndirme Linki : https://www.ibb.istanbul/Uploads//2020/5/iSTANBUL-cOCUK.pdf

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Süreyya Operası’ndan Bayram Konseri: İdil Biret Piyano Resitali

Dünyaca çapında başarılara imza atan, Beethoven’in bütün piyano sonatları, konçertoları ve senfonilerinin piyano uyarlamalarını çalan ilk ve tek piyanist İdil Biret, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda Ramazan Bayramı için özel bir konser verdi.

Yeni koronavirüsün yayılımını engellemek amacıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Çarşamba günü çekilen konser, Ramazan Bayramı’nın birinci günü saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.

Sağlığımızı ve birbirimizi korumak için evde kaldığımız bu bayramda daha güzel vakit geçirmek, hoş bir bayram yaşamak amacıyla Süreyya Operası’nda çekimleri yapılan konserde, İdil Biret, Beethoven’in “Waldstein” ve “Ay Işığı” sonatlarını seslendirecek.

Konser 24 Mayıs saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

“Konstantinopolis’te Ticari Yaşam ve Gündelik Hayat: Mahsul-i Hayal Konstantin Bey’in Pazarda Bir Günü”

İşte Sandaletin üstündeki ilginç yazı…

Pera Müzesi, koleksiyon sergileri kapsamında düzenlediği etkinliklere Bizans ve Ortaçağ İslam tarihi uzmanı Koray Durak’ın konuşmasıyla devam ediyor.

Müzenin YouTube kanalında canlı yayınlanacak konuşmada Koray Durak, izleyicileri hayali karakteri Konstantin Bey rehberliğinde bir tarih yolculuğuna çıkaracak, İstanbul kent yaşamının Bizans’taki gündelik seyrini aktaracak.

“Sağlıkta kullan Hanımefendi. Güzellikte ve mutlulukta olup bunu giy.”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu’ndan geniş bir seçkiyi kalıcı sergileri aracılığıyla sanat ve tarih meraklılarıyla buluşturan Pera Müzesi, koleksiyonda yer alan eser ve objeleri mercek altına almayı sürdürüyor. Orta Tunç Çağı’ndan başlayarak, Yunan, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerini kapsayan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan ilhamla düzenlenen yeni konuşma etkinliğinin konuğu, tarihçi ve akademisyen Koray Durak olacak.

Konstantinopolis sokaklarından hikâyeler

Bizans İmparatorluğu’nun başkenti Konstantinopolis, hem alım gücü yüksek kalabalık nüfusu hem de büyük bir sarayın varlığı ile Ortaçağ’da Akdeniz’in en büyük pazarlarından biriydi. Bu canlı pazarın hikâyesine bugün; azizlerin yaşam öykülerinden kanunlara, edebi eserlerden Yenikapı kazılarında ortaya çıkan buluntulara kadar geniş bir yelpazedeki tarihi kaynaklardan ulaşmak mümkün.

Tarihçi Koray Durak ise, Pera Müzesi YouTube kanalında yapacağı “Konstantinopolis’te Ticari Yaşam ve Gündelik Hayat: Mahsul-i Hayal Konstantin Bey’in Pazarda Bir Günü” başlıklı konuşmada, orta Bizans döneminde kentin ticari hayatında neler yaşandığını, hayali karakteri Konstantin Bey aracılığıyla paylaşacak.

Mese Caddesi’nde alışverişe çıktıktan sonra kendini beklenmedik olayların ortasında bulan Konstantin Bey’in ve Ortaçağ İstanbulu’nun hikâyesini merak edenler, konuşmayı 27 Mayıs Çarşamba günü saat 18.00’de Pera Müzesi Youtube kanalında canlı olarak izleyebilir.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli?

Sinemada edebiyat uyarlamaları denince akıllara en çok bu soru geliyor şüphesiz.

Kimileri okumaya yeterince vakit bulamadığından yakınıp filmini izlemeyi yeğlese de, kimileri önce kitabını okuma konusunda ısrarcı davranıyor. Pratikte zevkler tartışmaya pek açık değil, fakat konuya edebiyat karışınca işin rengi değişiyor.

Peki, her ”iyi kitap”, ”iyi film”e dönüşebilir mi? Ya edebi esere duyulan hayranlık, beyazperdede yerini büyük bir hayal kırıklığına bırakırsa?

Hazır konu edebiyat uyarlamalarından açılmışken, Tudem Yayın Grubu kataloğunun beyazperdeye de uyarlanan bazı kitaplarından, özellikle de yaklaşan bayram tatilinde çocuklarla-gençlerle birlikte izlenebilecek olanlarından söz etmemek olmazdı. Gelin, evlerimizde geçireceğimiz şu dört günü, edebiyatla, filmlerle değerlendirelim. Usta ellerden çıkan ödüllü romanların ve hatta grafik romanların nasıl komedi, macera ve gerilim filmlerine dönüştüğüne tanıklık edelim.


Zamanımız bol. Dilersek, önce kitabını okuyalım, sonra filmini izleyelim. Ya da kendimizi bir kereliğine şaşırtıp tam tersini deneyelim! Film öneri listemiz kabarık ama emin olun her biri birbirinden iyi! Aralarında pek çok uluslararası ödüle değer görülenler, gişede büyük başarı elde edenler var. Üstelik büyük çoğunluğunu Türkçe dublaj ya da altyazı seçeneğiyle izlemeniz de mümkün!

Bizim son günlerdeki favorilerimiz, geçtiğimiz aylarda vizyona giren Hitler Oyuncağımı Çaldı (Als Hitler das rosa Kaninchen stahl) ile Anya’yı Beklerken (Waiting for Anya) filmleri. Bakalım siz de bizim kadar beğenecek misiniz?


Herkese şimdiden, kitaplar ve filmlerle dolu mutlu bir bayram dileriz!

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Akbank Sanat’tan Yeni Bir Konuşma Serisi: Dijital Sanatta Şimdi

Akbank Sanat, kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarında sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Can Büyükberber.

Türkiye’de ve dünyada dijital ifade olanaklarının sunduğu imkanlar üzerinden eserler üreten sanatçıların çalışma pratiklerine odaklanan “Dijital Sanatta Şimdi” başlıklı konuşma serisi Akbank Sanat Youtube kanalında izlenebiliyor.

Selçuk Artut

Sanatçıların yeni teknolojilerin desteğiyle teknolojiyi yaratıcılıkla nasıl bütünleştirdiklerinden son dönem işlerine uzanan bir yol haritasını da izleyen serinin ilk konuğu müzisyen, akademisyen ve sanatçı Selçuk Artut. Serinin ikinci konuğu ise, fiziksel ve dijital alanlar arasındaki sınırları bulanıklaştırdığı çalışmaları ile tanınan Can Büyükberber.

“Dijital Sanatta Şimdi” serisi; bir yanıyla yapay zeka, arttırılmış gerçeklik, görsel/işitsel performanslar, bilgisayar teknolojileri gibi farklı konu başlıklarına odaklanırken bir yanıyla da konuk ettiği sanatçıların keşif yolculukları, ilham kaynakları ve kariyerine dair bireysel fragmanlara yer veriyor.
Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Genç Müzisyenlerden “19 Mayıs Gençlik Konseri”

Türkiye’nin yetiştirdiği, genç yaşlarına rağmen ülke sınırlarını aşan başarılara imza atan genç müzisyenler Naz İrem Türkmen ve Eren Erdoğan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için Süreyya Operası’nda ‘19 Mayıs Gençlik Konseri’ veriyor.

Piyanist Güher ve Süher Pekinel’in Türkiye’deki üstün yetenekli çocuklar için hayata geçirdiği “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi kapsamında eğitimlerine devam eden keman sanatçısı Naz İrem Türkmen ve piyanist Eren Aydoğan, Süreyya Operası’nda 19 Mayıs için özel bir konser veriyor.

Pandemi sürecinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlamasının olması ve kalabalık alanlarda kutlamaların yasaklanması ile önceden çekimi yapılan konser 19 Mayıs saat 19:19’da Kadıköy Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yayınlanacak. Naz İrem Türkmen ile Eren Aydoğan keman ve piyano repertuvarının seçkin eserlerini seslendirecekler.

İdil Biret, Suna Kan gibi Türkiye’nin dünya çapındaki sanatçılarının yetişmesinde önemli rol oynayan 1948 Harika Çocuklar yasasının işlerliğini kaybetmesinin ardından, piyanist Güher ve Süher Pekinel, Türkiye’deki üstün yetenekli çocuklar için “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesini hayata geçirdi.

Uluslararası kariyer yapma yeteneğine sahip olduğu keşfedilen keman sanatçısı Naz İrem Türkmen de piyanist Eren Aydoğan da müziğe 7 yaşında başladı. Dünyanın önemli müzik yarışmalarından ödüllerle dönen genç sanatçılar, müzik alanında Türkiye’yi başarı ile temsil etmeye devam ediyor.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Garanti BBVA 19 Mayıs’ta Atatürk’ü sevdiği şarkılarla anıyor

Garanti BBVA, bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda çok özel bir projeye imza atıyor.

Atatürk’ün sevdiği şarkılar, günümüzün sevilen genç sanatçılarının sesinden gençlerle buluşuyor.

Garanti BBVA, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Atatürk’ün sevdiği şarkılarla kutluyor. Bu yıl Atamızı anmak için çok özel bir projeyi hayata geçiren Garanti BBVA, gençleri bu çok özel şarkılarla, gençlerin büyük bir beğeniyle takip ettiği müzisyenler aracılığıyla bir araya getiriyor.

‘Şarkılarda Sen’ adlı projede, Zeynep Bastık ‘Yemen Türküsü’, Evrencan Gündüz ‘Bülbülüm Altın Kafeste’ Melike Şahin de ‘Fikrimin İnce Gülü’ şarkılarını kendi yorumlarıyla gençlerle buluşturacak.

Proje için bir araya gelen üç müzisyenin seslendireceği üç şarkıdan oluşan video klip 16 Mayıs Cumartesi günü Instagram ve Youtube başta olmak üzere bankanın sosyal medya kanalları üzerinden dinleyiciler ile buluşuyor. Aynı zamanda projede yer alan müzisyenler de kendi Instagram hesapları üzerinden paylaşımda bulunarak destek verecekler.

Proje ile ilgili konuşan Garanti BBVA Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Direktörü Elif Güvenen, “Bu yıl, tüm dünya ile birlikte oldukça zorlu bir süreçten geçiyoruz ve birlik, beraberlik duygularını daha çok yaşamaya ihtiyacımız var. Birçok özel günde olduğu gibi 19 Mayıs’ı da bu sene farklı yaşıyor ve kutluyor olsak da yine her koşulda, tüm kalbimizle Atamızın yanında olduğumuzu göstereceğiz. Garanti BBVA olarak da bu özel günün ruhunu yaşatabilmek bizler için çok önemli. Bu nedenle her yıl farklı çalışma ve kampanyalarla özenle kutladığımız 19 Mayıs’ta bu yıl ‘Şarkılarda Sen’ dedik ve ulu önderimiz Atatürk’ü sevdiği şarkılarla anmaya karar verdik. Bunu da gençlerin çok severek dinlediği yine genç başarılı müzisyenlerimizle gerçekleştirmek istedik. Sonucunda da Atatürk’ün en sevdiği parçalardan oluşan üç

şarkılık, dinlemesi büyük keyif verecek çok özel bir video klip çalışması ortaya çıktı. Kimimizin unuttuğu, kimimizinse daha önce dinlemediği bu kıymetli şarkıları özellikle gençlerle buluşturmak bizim için de büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı oldu. Bu özel çalışma için bize destek vererek projemizde yer alan değerli müzisyen arkadaşlarımıza da tekrar teşekkür ediyoruz.” dedi.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Resim Yarışması “Gençlerin Gözünden 19 Mayıs Ruhu”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kent Konseyi iş birliğiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”na özel bir resim yarışması düzenledi.

Tüm Başkentli lise öğrencilerinin katılabileceği yarışma için 15 Mayıs gününe kadar kulturetkinlikleri@ankara.bel.tr adresi üzerinden başvuruda bulunulabilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında eğitimlerine evlerinde devam eden ve dışarı çıkmaları kısıtlı olan lise öğrencilerinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı heyecanını evlerinde de yaşamaları için bir resim yarışması düzenledi.

Ankara Kent Konseyi iş birliği ile düzenlenen ve Başkentli lise öğrencilerinin katılabileceği resim yarışmasına, 15 Mayıs 2020 tarihine kadar başvuruda bulunulabilecek.

19 MAYIS RUHUNU YANSITAN RESİM YARIŞMASI

Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan sonra 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın da evlerde coşkuyla kutlanabilmesini sağlayacak etkinliklerine imza atmaya devam ediyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, gençlere armağan ettiği bayram için düzenlenen yarışmaya katılmak isteyen Başkentli lise öğrencileri, hazırladıkları resimlerin fotoğraflarını çekip kulturetkinlikleri@ankara.bel.tr mail adresine göndererek yarışmaya katılabilecek.

ÖDÜLLÜ YARIŞMA

Yarışmaya Ankara ili sınırları içerisinde ikamet eden lise seviyesindeki öğrenciler yalnızca bir eserle başvurabilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan Seçici Kurul tarafından 19 Mayıs tarihinde açıklanacak olan yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine çeşitli ödüller verilecek.

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” temalı resim yarışmasında birinci seçilen resmin sahibine cep telefonu, ikinciye dağ bisikleti, üçüncüye ise akıllı saat hediye edilecek.

GENÇLER YARATICILIĞINI RESMEDECEK

Yarışmada ödül kazanan ve Seçici Kurul tarafından sergilenmeye değer görülen eserler Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygun görülen yerlerde sergilenebilecek.

Son başvuru tarihi 15 Mayıs Cuma günü olarak belirlenen yarışmanın katılım koşulları ise şöyle:

Yarışmaya, Ankara ili sınırları içerisinde ikamet eden lise seviyesindeki gençler başvurabilecek

-Öğrenciler birer eserle yarışmaya katılabilecek

-Resimler, 35×50 cm ölçülerinde standart resim kâğıdına veya tuvale yapılacak

-Suluboya, kuru boya, guaj boya, pastel boya, yağlı boya kullanılabilecek

-Eserler, 15 Mayıs 2020 saat 24.00’a kadar ‘kulturetkinlikleri@ankara.bel.tr’ e-posta adresi üzerinden fotoğrafı çekilerek gönderilecek. E-posta içeriğinde katılımcıların iletişim bilgileri (adı, soyadı, telefon, adres) ve kimliklerinin ön yüzü tek fotoğrafta yer alacak. Elden başvuralar kabul edilmeyecek

-Eserlerin ön sayfasına kesinlikle yazı yazılmayacak

-Eserlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir

-Yarışmaya katılan eserler Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli alanlarda değerlendirildiğinde ayrıca telif ücreti ödenmeyecek

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Başkent’in Gri Duvarları Artık Rengarenk

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’te bulunan yaya alt geçitleri, köprüler ve boş duvar yüzeylerini ressamların sihirli dokunuşlarıyla renklendiriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın hayata geçirdiği proje ile Başkentli ressamlar, şehrin birçok noktasında sanatsal çalışmalara imza atıyor. Ressam Şenol Karakaya ve ekibi Elmadağ Giriş Köprüsü Alt Geçidi, CinnahCaddesi Kuloğlu Alt Geçidi ile Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi Alt GeçitleriniAnkara kedisi ile lale resimleriyle donattı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent merkez ve ilçelerinde yaya alt geçitleri, köprüler ve boş duvar yüzeylerini doğayla uyumlu ve estetikdokunuşlarla renklendiriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı ve Kent Estetiği Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen proje ile yaya alt geçitleri, köprüler ve boş gri beton duvarlar; ressam Şenol Karakaya ve ekibinin çizimleriyle buluşuyor.

PROJEYİ BAŞKAN YAVAŞ BAŞLATTI 

Ressam Şenol Karakaya’nın koordinatörlüğünde 7 ressamın ortak çalışmasıyla ortaya çıkan sanatsal eserler vatandaşlar tarafından da büyük beğeni topluyor.

Başkent’in sembollerini resmederek yeniden canlandırmak istediklerini belirten Şenol Karakaya, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“2019 Kasım ayında Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş tarafından başlatılan bu projede yer almaktan çok mutluyum. İnsanlara sanatsal bakış açısı kazandırmak, modern bir kent olmak ve sanat galerisini sokağa taşımak istiyoruz.

Başkanımız da Ankara’nın gri duvarlardan kurtulmasını arzu ediyor. Bu amaçla bu projede yer alıyoruz. Sanatsal sokak tasarımlarını tanıtarak,şehirlere canlılık getirmek, doğayı ve renklerini taş binalar arasında insanlarla buluşturmayı amaçlıyoruz.”

Eşi Şenol Karakaya ile Başkent duvarlarını boyayan ressam Rabia Karakayada düşüncelerini, “Amacımız insanları balkonlarına, pencerelerine ve sokağa çıktıklarında gelinciklerle buluşturmak. Kente görsel bir şölen katmak. Başkanımız Mansur Yavaş’ın sanata ve sanatçıya verdiği değerle bu projeyi gerçekleştiriyoruz.

Gri sokakları renklendirerek Ankara’nın rengarenk bir şehir olması için elimizden geleni yapıyoruz“ sözleriyle ifade etti.

BAŞKENT’İN SEMBOLLERİ YENİDEN CANLANIYOR

Elmadağ Giriş Köprüsü Alt Geçidi, Kenan Evren Bulvarı Alt Geçidi, Cinnah Caddesi Kuloğlu Yaya Alt Geçidi ile Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi Alt Geçidini sihirli elleriyle adeta görsel bir şölene dönüştüren ressamlar; Ankara Kedisi, Ankara Çiğdemi ve Ankara Beyaz Güvercinive lale gibi Başkent’in sembollerine de yer veriyor.

Duvarların renklenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden 61 yaşındakiKalender Akbal adlı vatandaş,“Ankara’ya yakışır bir çalışma başlatılmış. Mansur Başkan’ın sanata önem verdiğini yaptığı çalışmalarından takip ediyoruz.

Beton yığınları arasında yaşıyoruz ve bu doğa renkleriyle içimiz açılıyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” derken, hobi olarak resim yaptığını ve alt geçitten geçerken resimlerin ilgisini çektiğini söyleyen Sultan Akbal ise, “Çevreye canlılık katmış çok güzel olmuş. Alt geçitlere özellikle yapılmış olmasıda avantaj, çünkü karşıdan karşıya geçerken alt geçidin olduğufark edilmiyordu.

Mansur Başkanın,Ankara’ya ve sanatçılara verdiği değerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

İldikó Enyedi’nin yönettiği Benim 20. Yüzyılım yayında!

İstanbul Modern Sinema, koronavirüs salgını sebebiyle geçici olarak kapandığı dönemde sanatseverleri dijital platformlarda ağırlamayı sürdürüyor.

Macar sinemasının usta yönetmenerinden İldikó Enyedi imzalı Benim 20. Yüzyılım adlı film 15-16 Mayıs’ta müzenin web sitesi üzerinden yayına açılıyor.

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkıları ve Macar Kültür Merkezi işbirliğiyle, İldikó Enyedi’nin yönettiği Benim 20. Yüzyılım (My 20th Century) filmini çevirimiçi olarak izlemeye açıyor.

Geçitğimiz mart ayında Ildikó Enyedi Hakkında Her Şey programında tüm filmlerine yer verilen yönetmenin ikinci uzun metrajı olan yapım, 1989 yılında Cannes’da Altın Kamera ödülüne layık görüldü.

20. yüzyılın şekillendirdiği yeni, modern dünyada kaderin cilvesiyle birbirlerinden ayrılan ikiz kız kardeşlerin hikâyesini masalsı bir dilde anlatan film, www.istanbulmodern.org sayfası üzerinden 15 Mayıs Cuma saat 20.00’den itibaren 24 saat boyunca izlenebilecek.

BENİM 20. YÜZYILIM, 1989

Yönetmen: Ildikó Enyedi

Oyuncular: Dorota Segda, Oleg Yankovskiy, Paulus Manker

19.yüzyılın sonlarında, Budapeşte’de doğan ikiz kardeşler Dóra ve Lili küçük yaşta öksüz kalırlar. Yüzyıl dönümü olan 1900 yılının yılbaşı gecesinde, karlar altında kibrit satmaya çalışırlarken derin bir uykuya dalarlar ve uykularında iki esrarengiz adam tarafından alınarak birbirlerinden ayrılırlar. Yıllar sonra ise birbirlerinden habersiz, aynı trene binerler.

Dóra lüks vagonda seyahat eden bir dolandırıcı, Lili ise çeşitli hayvanların da bulunduğu bir vagonda giden feminist bir anarşisttir. Trende tanıştıkları Esrarengiz Bay Z, iki kardeşe de aşık olur ve yüzyıllar arasında fantastik bir yolculuğa çıkarlar.

Enyedi’nin, 20. yüzyılın modernitesinin temelini oluşturan Edison, Tesla gibi mucitlerin şekillendirdiği bir dünyada kadınların yerini sorguladığı, rüyayı andıran bir üslupla anlattığı filmi 1989’da Cannes’da Altın Kamera ödülüne layık görülmüştü.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

İBB’den “Dondurmam Gaymak”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı, film gösterimleriyle evlerinize konuk olmaya devam ediyor.

“Dondurmam Gaymak” filmini 8 Mayıs Cuma akşamı saat 21.00’de İBB Kültür Sanat Youtube kanalından yayınlanacak.

Ulusal Ve Uluslararası Alanda Birçok Ödülün Sahibi

Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Yüksel Aksu‘nun üstlendiği film,Muğla’da küçük bir kasabada dondurmacılık yapan Ali Usta’nın büyük dondurma şirketleri ile mücadelesini konu alıyor.

Oyuncularından sadece 2018’de kaybettiğimiz, Turan Özdemir’in profesyonel oyuncu olup, diğer oyuncuları yöre halkı arasından seçilmiş olan film, Türkiye’yi Oscar’da “En İyi Yabancı Dilde Film” kategorisinde temsil etmiş, aralarında HBO Komedi Filmleri Festivali “En İyi Yabancı Film” ödülü dahil ulusal ve uluslararası alanda birçok ödülün sahibi olmuştu.

İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın dijital yayınları birbirinden zengin içerikleriyle Mayıs ayı boyunca da devam edecek. Belgesel- film gösterimlerinin yanı sıra tiyatro oyunları, çocuklar için hazırlanan özel içerikler, kültür sanata dair söyleşiler ve mini konserler mayıs ayında sosyal medya hesaplarından ve Youtube kanalından takipçilere ulaştırılacak.

Bizleri kultursanat.ibb.istanbul adresinden, İBB Kültür mobil web uygulamasında, İBB Kültür Sanat Youtube kanalından ve sosyal medya hesaplarımızdan takipte kalınız.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Füsun Eczacıbaşı, New Museum’un mütevelli heyetine katıldı

SAHA’nın kurucularından ve derneğin yönetim kurulu başkanı Füsun Eczacıbaşı, New York’un önde gelen güncel sanat müzesi New Museum’un mütevelli heyetine katılmak üzere davet edildi.

New Museum direktörü Lisa Phillips ve heyet başkanı James KeithFüsun Eczacıbaşı, Patricia Blanchet, Tommie Pegues ve Jamie Singer’ın katılımının müze için önemini vurguladı:

“Misyonumuza kendisini adamış bu dört kişinin New Museum kuruluna katılımları için heyecanlıyız. Kurul üyelerinin farklı coğrafya ve nesillerden geçmişleri, önemli bir değişim zamanında müzeye yeni bakış açıları kazandıracak.”

Evan ChowRandi LevineMatt Mullenweg ve Marcus Weldon’ın bulunduğu kurula davet edilen Patricia Blanchet, Afrika kökenli sanatçı ve kültür üreticilerinin destekçisi olarak Studio Museum in Harlem, Newport Festivals Foundation ve NY African Film Festival’in kurullarında bulunan bir sanat hamisi.Metropolis Risk Management LLC ve insuri.com’un kurucusu Tommie L. Pegues, Smithsonian National Portrait Gallery in Washington D.C.’nin kurulunda yer alıyor. Jamie Singer ise One Love Foundation ve NEW INC’in danışma kurulunda bulunuyor.

Füsun Eczacıbaşı Hakkında: 1986 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yüksek Mimar olarak mezun olan Füsun Eczacıbaşı uzun yıllar iç mimari alanında uygulama yaptıktan sonra Karınca Design isimli tasarım hediyelik objeler mağaza zincirini kurdu. Yıllardır insan hakları, azınlık hakları, ekoloji, doğa ve eğitim alanında faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşuna destekçi veya Danışma Kurulu üyesi olarak hizmet veren Füsun Eczacıbaşı, 2011 yılında Türkiye’den güncel sanatın uluslararası katılımı, tanınırlığı ve temsiliyeti alanında destek vermek amacı ile hareket eden SAHA Derneği’nin kurucularından olup dernek başkanlığını yürütmektedir.

Uluslararası üye olduğu sanat kurumları arasında Tate International Uluslararası Danışma Kurulu ve Tate MENAAC Kurulu, Documenta Dostları, Art Basel Global Patronlar Konseyi ve Art Basel Şehirler Danışma Kurulu, Castello di Rivoli Dostları ve New Museum Uluslararası Liderlik Konseyi bulunuyor. Son olarak New Museum Uluslararası Liderlik Konseyi’nde eş başkanlık görevine gelmiş ve yine New Museum’un Mütevelli Heyeti’ne seçilmiştir.

New Museum Hakkında: New York’taki yalnıza güncel sanata odaklanan tek müze olan New Museum, dünyanın dört bir yanından yaşayan sanatçılar hakkında sergi, bilgi ve belgeleme merkezidir. 1977’de Hudson Caddesi’nde tek odalı bir ofis olarak başlangıcından, 2007 yılında SANAA tarafından tasarlanan Bowery’deki ilk bağımsız binanın açılışına kadar New Museum, bir deneme yeri ve yeni bir sanat ve yeni fikirlerin merkezi olmaya devam ediyor.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

1 Mayıs’a Özel Film “Babamın Kanatları”

[speaker]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı’nda Babamın Kanatları filmini izleyicilerle buluşturuyor.

“Babamın Kanatları” Cuma akşamı saat 21:30’da İBB Kültür Sanat Youtube kanalından yayınlanacak.

Uzun yıllar inşaat işçisi olarak çalışmış İbrahim kansere yakalandığını, fazla bir ömrü kalmadığını öğrenir. Erciş’te yaşayan ailesinin yanına gitmeyi istemektedir. Yeğeni Yusuf ise bir an önce büyük paralar kazanıp yükselme hırsıyla dolu yine bir inşaat işçisidir. İbrahim geçmişini ve içinde bulunduğu durumu sorgulayıp, ailesine nasıl bir gelecek bırakacağını düşünürken, Yusuf bu durumu anlamaktan çok uzaktır.

İş kazaları üzerine gerçekçi değerlendirmelerde bulunan Kıvanç Sezer’in ilk uzun metrajlı filmi Babamın Kanatları’nda Menderes Samancılar, Musab Ekici, Kübra Kip ve Tansel Öngel rol alıyor. Film ilk gösterimini Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali’nde yapmıştı. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Film dâhil toplam 7 ödül kazanmıştı.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

İnci Eviner’in “Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt” YouTube’da

[speaker]

Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt çalışmasının filmi ilk kez ücretsiz olarak dijital erişime açılıyor.

Ülkemizin önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve eserleri Venedik’ten Sharjah’ya, Liverpool’dan Aichi’ye dünyanın önemli bienal ve trienallerinde sergilenmiş olan sanatçı ve akademisyen İnci Eviner’in 2013’te İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 13. İstanbul Bienali için ürettiği çalışma izleyiciyle buluşuyor.

Küresel ölçekte “evde kal” çağrılarının yapıldığı bu dönemde, İstanbul Bienali tarihinden önemli bir eseri sizler için hayata taşıyor. Sanatseverler, İnci Eviner’in bu çığır açıcı çalışmasının dokümantasyonu niteliğindeki Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt filmini bugünden itibaren İstanbul Kültür Sanat Vakfı YouTube hesabı üzerinden izleyebilecek.

13.İstanbul Bienali’nde sergilenen Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt çalışmasında, İnci Eviner’in açık çağrıyla davet ettiği 40 öğrenci ve genç sanatçı sergi süresince sanatın olanaklarıyla ütopik bir eğitim modelinin aktif parçaları olarak yer almışlar ve durmayan, sürekli işleyen  bir “Ortak Eylem Aygıtı” üretmişlerdi.

Performatif araştırmalardan oluşan Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt çalışmasının ardından, çalışmanın dokümantasyonu niteliğinde, Selçuk Metin yönetmenliğinde bir filmve Elif Kamışlı editörlüğünde ve Esen Karol’un tasarımıyla bir kitap hazırlanmıştı. “Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt” çalışmasının filminde eserden görüntüler, İnci Eviner’le ve çalışmaya katılan öğrencilerle yapılan röportajlar yer alıyor.

Okumaya Devam Et
Reklam

Teknoloji

ÖNE ÇIKAN HABERLER