Bizimle İletişime Geç

Siyaset

CHP’li Kaya: Otizmli Vatandaşlara Şehirlerarası Yolculuk İzni Verilsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Otizmli vatandaşlarımız için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ve Bilim Kurulu üyelerine çağrı yaptı.

Genel Başkan Yardımcısı Kaya, “Bu zorlu süreçte otizmli vatandaşlarımıza da şehirlerarası yolculuk izni verilmesi çok faydalı olacaktır. Gerekli tedbirler alınarak, otizmli vatandaşlarımızın da köylerine, yazlıklarına refakatçılarıyla birlikte gitmeleri için uygun koşullar sağlanmalıdır. Talebimizin İvedilikle değerlendirileceğine inanıyoruz. Alınacak karar otizmli vatandaşlarımıza da bir bayram hediyesi olacaktır.” dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya

Genel Başkan Yardımcısı Kaya’nın açıklaması şöyle: 
Covid-19 salgını sürecinde hayat hepimiz için zorlaştı, ama engelli vatandaşlarımız için daha da zorlaştı. Yaşamımızı artık yeni kurallara göre dizayn etmeye başladık, ancak her zaman olduğu gibi yine engelli vatandaşlarımızı göz ardı ediyoruz. Yeni kuralları belirlerken, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırma sorumluluğumuz da var…


İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeyle; otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi özel gereksinimi olanlar ile bunların veli, vasi veya refakatçilerinin sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasını sağladı. Bu karar önemli ve yerinde bir karardır.  

Otistik çocuklarımız, gençlerimiz ve aileleri bu süreçte çok zorlanmaktadır. Otistik çocuklar ve gençler eğitim aldıkları kurumlara gitmek istemekte, aileler kurumların kapalı olma nedenini anlatmakta zorlanmaktadır. Sokağa çıktıklarında da maske takmayı reddetmekte, aileler risk almamak için sokağa çıkmayı genel olarak tercih etmemektedir.

Çocuklarımız okulların kapanmasıyla uzaktan eğitime adapte olmaya çalışırken, otizmli çocuklar bu süreci çok sancılı geçiriyor.  Çünkü otizmli çocuklar rutin düzenleri bozulduğunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Aileler de bu süreçte çok yıpranıyor. 

Otizmli vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı yok, ancak şehirlerarası yolculuk yapmaları yasak. 
Buradan Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca’ya ve Bilim Kurulu üyelerimize seslenmek istiyorum; bu zorlu süreçte otizmli vatandaşlarımıza da şehirlerarası yolculuk izni verilmesi çok faydalı olacaktır. Gerekli tedbirler alınarak, otizmli vatandaşlarımızın da köylerine, yazlıklarına refakatçılarıyla birlikte gitmeleri için uygun koşullar sağlanmalıdır.

Talebimizin İvedilikle değerlendirileceğine inanıyoruz. Alacağınız bu karar otizmli vatandaşlarımıza da bir bayram hediyesi olacaktır.”

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Teknoloji