Bizimle İletişime Geç

Eğitim

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ 2020 MEZUNLARINI UĞURLUYOR

2019-2020 akademik yılında lisans ve lisansüstü eğitimlerini tamamlayan Bilkent öğrencileri, 6, 8, 10 Temmuz tarihlerinde, gruplar halinde ve farklı günlere yayılarak düzenlenen törenlerle diplomalarını alıyor. Maske kullanımı ve sosyal mesafeyi korumanın zorunlu olduğu törenlere, her mezunun en fazla dört yakını katılabiliyor. Bilkent Odeon’da 9 seans olarak gerçekleşen törenlerde 2046 lisans, 297 yüksek lisans ve doktora öğrencisi mezun olacak.

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın seslendirdiği İstiklal Marşı ve Rektör Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın konuşması ile başlayan törende Prof. Dr. Atalar, “Bu cennet gezegen “sadece bizimdir” dedik. Diğer hayvanlara hayat hakkı tanımadık. Birçoğunun soyunu tükettik. Bize oksijen üreten ormanları hunharca katlettik. Dünyanın en güzel yerlerini bulup beton yığınları haline getirdik, gökdelenler inşa ettik. Tabiatın milyonlarca yılda yavaş yavaş biriktirdiği petrolü hoyratça harcadık. Yaptığımız arabalar daha da hızlı gidebilsin diye ağaçları doğrayıp çok şeritli otobanlar yaptık. O hız da yetmedi, daha da hızlı gidelim diye jet uçakları yaptık. 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunu beslemek için tropik ormanları dümdüz edip tarlalar yaptık. Dünyayı kirlettik. Çöplerden dağlar yaptık. Masmavi okyanuslarda kilometrelerce karelik plastik adaları yaptık. Karbon dioksit miktarını artırdık. Belki de evrende biricik olan mavi gezegen ısınmaya başladı. İnsanlardan uzak olduğunu zanneden kutup ayıları bile şaşırdı. “Galiba Dünya bize yetmeyecek” deyip Mars gezegenine gitme planları yapmaya başladık.

100 nanometre boyutunda canlı mı cansız mı olduğu belli olmayan bir molekül kümesi çıktı, insanlığı dize getirdi. Uçaklar durdu. Arabalar durdu. İnşaatlar durdu. Ekonomi durdu. İnsanlar durdu. Korkudan sokağa bile çıkamadık. Şehirlerin havası temizlendi. Kuşlar sessizliğe şaşırdı, daha kuvvetli ötmeye başladılar.

Ama Bilkent’te eğitim durmadı. Derslerimizi başarıyla yürüttük ve sizlerin de yoğun emekleriyle bugüne ulaştık. Bugün sizlerin yaşamında yeni bir dönemin başlangıcını kutlamak için bir aradayız.” dedi. Konuşmanın ardından sırasıyla fakülte ve bölüm birincilerine, yüksek lisans ve doktora mezunlarına diplomaları verildi.” dedi.

Konuşma sırasında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Bilkent Üniversitesi’nin kurucusu merhum Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın anılarına barkovizyon gösterileri sunuldu.

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Atalar mezunlara seslenerek şunları söyledi: “Son üç aydır sabahtan akşama kadar Zoom yaptığınız odanızdan çıkmadınız. Derslerinize normalden daha çok katıldınız. Kameraları açıp sınavlara girdiniz. Büyük bir sabır gösterdiniz. Sizleri mezuniyetinizden dolayı tebrik ediyorum. Sizlere büyük bir alkış.

İnsanlık sonunda bu koronavirüsü yenecek. Bütün bu zor günler unutulacak. Beton kamyonları yine hareketlenecek. Trafik yine yoğunlaşacak. Uçaklar yeniden uçmaya başlayacak. Kuşlar korkudan sessizleşecek.

Bugün ülkemize ve insanlığa hizmet eden sayısı 50,000’i geçen Bilkent mezunlarının arasına katılacaksınız. Eminim ki, hepiniz, Bilkent’i en iyi şekilde temsil eden üretken, çevreye ve tabiata saygılı, örnek birer dünya vatandaşı olacaksınız. Bundan sonraki hayatınızda sonsuz başarı ve mutluluk diliyorum!”

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Teknoloji