Bizimle İletişime Geç

Türkiye

Altun: Türkiye’den ayrılan mülteci sayısı 80 bin 888 oldu

[speaker]

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Son birkaç gün içerisinde Avrupa’ya gitmek üzere Türkiye’den ayrılan mülteci sayısı 80 bin 888 oldu. Bu sayı önümüzdeki günlerde artış gösterebilir” dedi.

İletişim Başkanı Altun, Türkiye’de bulunan Suriyelilere geçici koruma vermeye devam ettiklerini belirterek, “Suriyeli kardeşlerimizden ülkeyi terk etmeleri istenmedi. Kalmak isterlerse kalabilirler. Gitmek isterlerse de gidebilirler” diye konuştu.

Altun, mültecilerin Türkiye’den ayrılmasını engellememe yönünde bir politika değişikliğine gittiklerine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kaynaklarımızın ve personel sayımızın kısıtlı olduğu göz önüne alındığında Avrupa’ya göç etmek isteyen mültecileri önlemeye çalışmaktansa Suriye’den daha fazla mülteci gelmesi olasılığına karşılık kendimizi hazırlıyoruz. Bu politika değişikliğini müteakip bazı mülteciler Türkiye’den ayrılmaya karar verdi.

Son birkaç gün içerisinde Avrupa’ya gitmek üzere Türkiye’den ayrılan mülteci sayısı 80 bin 888 oldu. Bu sayı önümüzdeki günlerde artış gösterebilir.

Türkiye İdlib’den daha fazla mülteci kabul edemez. Bununla birlikte düzensiz göç akışına karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Avrupa ve diğer ülkeler, bu muazzam zorluk karşısında derhal harekete geçmelidir. Bütün bunları kendi başımıza yapmamız beklenemez.”

Altun, “Türkiye, savaştan, yıkımdan ve kaostan kaçan 3.7 milyon Suriyeli mülteciyi barındırıyor.

Milli kaynaklarımızı, Türk halkının cömertliği sayesinde kardeşlerimize yardım etmek için harcamış olmakla gurur duyuyoruz. Ancak ne yazık ki uluslararası toplum bizi bu zorluk karşısında yalnız bırakmıştır. 

Başta AB olmak üzere müttefiklerimizin çoğu, siyasi ve insani yükümlülüklerini yerine getirmek suretiyle bu yükü bizimle paylaşmıyorlar. İdlib’de ve Suriye’nin başka bölgelerinde insani felaketin yaşanmasını önleme girişimlerimizde kayda değer hiçbir yardım almıyoruz.

İdlib’deki çatışmasızlık bölgesinin amacı, bölgedeki 4 milyon sivilin zulme ve katliama uğramasını önlemekti. Amacımız Esed rejiminin etnik temizlik yapmasının ve savaş suçları işlemesinin önüne geçmek ve daha fazla insanın yerlerinden edilmesini ve nihayetinde de daha fazla mülteciyle karşı karşıya kalınmasını engellemekti.

Maalesef bu mücadelede yalnız bırakıldık. Bu yük ciddi anlamda paylaşılmadığı sürece daha fazla mülteci kabul edebilecek durumda olmadığımızı defaatle söyledik.

AB’ye ve ABD’ye çağrı yaparak, güvenli bölge oluşturulmasını istedik ki bu bölgeyi şimdi kendi başımıza oluşturuyoruz” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Gölet çevresinden 30 ton çöp toplayıp, kürek mesafeli halay çektiler

Van’ın merkez İpekyolu Belediyesi, Van-Özalp Karayolu üzerinde bulunan ve sulama amaçlı kullanılan Sıhke Göleti çevresinde bahar temizliği yaptı. Yapılan çalışmalarda yaklaşık 30 ton çöp toplayan ekipler, daha sonra ellerindeki kürek ve süpürge saplarıyla sosyal mesafeye dikkat ederek, halay çekti.  

Bölgede havaların ısınmaya başlamasıyla birliktke temizlik çalışmalarına da ağırlık verildi. Van Gölü kıyılarında temizlik yapan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, bu kez de Van kent merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Van-Özalp karayolu üzerindeki Sıhke Göleti çevresinde bahar temizliği yaptı. Onlarca temizlik görevlisinin çalıştığı bölgede, yaklaşık 30 ton çöp toplandı. Çöp toplama çalışmalarının bitmesinin ardından ekipler, ellerindeki kürek ve süpürge saplarıyla sosyal mesafe kuralarına dikkat ederek bir süre halay çekti. Toplanan çöpler ise kamlyonlara yüklenerek, çöp toplama merkezine götürüldü. İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Volkan Avcı, çevre temizliği konusunda daha dikkatli davranılması gerektiğini belirterek, “Daha temiz ve daha güzel yaşanabilir bir İpekyolu için Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak bizler üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Siz kıymetli hemşehrilerimizden de çevremizin temiz tutulması ve korunması hususunda daha özverili olmanızı rica ediyoruz. Sahil kıyılarına çöplerin atılmaması, gölümüze sahip çıkılması ve korunması hususunda da hassasiyet göstermelerini rica ediyoruz. Çocuklarımıza daha güzel ve temiz bir miras bırakmak için lütfen çöpleri etrafa değil çöp kutularına atalım” dedi.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Ailesi kayıp başvurusu yaptı, 6 saat sonra arazide uyurken bulundu

Antalya’nın Serik ilçesinde, ailesinin kayıp başvurusunda bulunduğu Kadir Topuz (79), yaklaşık 6 saat sonra boş arazide uyuduğu sırada bulundu.

Serik’e bağlı Tekke Mahallesi’nde oturan Topuz ailesi, dün saat 20.00 sıralarında, Kadir Topuz için jandarmaya kayıp başvurusunda bulundu. İhbarın ardından jandarma, AKUT ve sağlık personelinden oluşan 20 kişilik ekip, arama- kurtarma çalışması başlattı. Ekipler, arazide yaptıkları çalışma sonucu akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen Topuz’u, saat 02.00 sıralarında boş arazide uyurken buldu. Yapılan kontrolde sağlık durumunun iyi olduğu belirlenen Kadir Topuz, ailesine teslim edildi.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Başkan Yavaş’tan Yeni Kampanya “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Dayanışma için 6 milyon tek yürek” kampanyası toplumun geniş kesimlerinden karşılık buldu.

“İyilik bulaşıcıdır” anlayışı ile “Veresiye Defteri Kapatma” ve “İftar Ver” kampanyasından sonra toplumsal dayanışma çağrısını bir adım daha ileriye taşıyan Başkan Yavaş, Ramazan Bayramı öncesi yeni bir kampanya başlattı.

“Kurduğumuz gönül köprüleri sayesinde bereketi paylaşalım. Ankara’mızda bayram sevincini tatmayan hiçbir hane kalmasın” sözleriyle sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşlara seslenen Başkan Yavaş, “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” adlı kampanya ile ‘Su Ver’, ‘Bilet Ver’ ve ‘El Ver’ diyerek hayırseverlere destek çağrısında bulundu.

Koronavirüs salgını sürecinde zor dönemden geçen vatandaşlara bir nebze olsun destek olmak amacıyla toplumsal dayanışma çağrıları yapan ve bu çağrılarını birer birer hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başlattığı ve büyük ses getiren “6 Milyon İçin Tek Yürek” kampanyasını ileri bir boyuta taşıdı.

Sosyal medya hesapları üzerinden “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” adıyla yeni bir kampanyayı daha duyuran Başkan Yavaş, tüm vatandaşlara seslenerek, “Kurduğumuz gönül köprüleri sayesinde bereketi paylaşalım. Ankara’mızda bayrama buruk giren, bayram sevinci tatmayan hiçbir hane kalmasın” dedi.

 “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” kampanyası için www.ankaratekyurek.com adresi üzerinden isteyen vatandaşlar; su faturası borcunu ödeyemeyen vatandaşların su faturasını ödeyebilecek ya da ihtiyaç sahiplerinin ANKARAKART’larına yükleme yaparak, nakdi yardımda bulunabilecek.    

Okumaya Devam Et

Siyaset

Erdoğan’dan CHP’ye “Meydanı bu faşist zihniyete bırakmayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Meydanı, sırf bize zarar vermek için ülkesine zarar vermeyi göze alabilecek kadar muvazenesini kaybetmiş bu faşist zihniyete bırakmayacağız.

CHP’nin başını çektiği, gazete ve televizyonlardan sosyal medyaya kadar da azımsanamayacak bir alıcısı olan bu kesimin hamlelerini boşa çıkarmak görevimizdir” dedi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında video konferans ile yapılan toplantı, saat 15.15’te başladı. 

Koronavirüs önlemleriyle ilgili açıklama yapan Erdoğan, “Salgınla mücadelemizi başarıyla sürdürüyoruz. Yeni hasta sayısı, ölüm sayısı, yoğun bakım ve solunum cihazına bağlı hasta sayısı bakımından olumlu bir çizgide ilerliyoruz” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Erdoğan: 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırılması uygulanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında 16-19 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gündemiyle gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Salgında Batı ülkelerinde en büyük dramlar yaşlı bakım evlerinde yaşandı. Türkiye’de yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz.

– 1119 belediye Vefa Destek Grubu’na verilen destekle örnek bir dayanışma sergiledi. Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyamız kapsamında yapılan bağış miktarı neredeyse 2 milyar lirayı buldu.

– Ülkemizdeki ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği 10 Mart tarihinin üzerinden 2 ay geçti. Bu küresel salgına karşı 83 milyon hep birlikte verdiğimiz mücadeleyi devam ettiriyoruz.

– Hayatımızı belirli kurallara riayet ederek idame ettirmek zorunda olduğumuz yeni bir döneme girdik. Vatandaşlarımızın normale dönüş adımlarını, 10 Mart öncesine dönüş gibi algılamaması gerekiyor.

– Emeklilerimizin bu ay ki maaş ödemelerini 15 Mayıs’tan itibaren yatırmaya başlayarak bayrama kadar bitireceğiz. Mayıs ayı işsizlik ödemelerini de öne çektik.

– Maskesiz olarak dışarı adım atmayacağız, sokakta, iş yerlerinde fiziki mesafeyi koruyacağız. Kalabalık yerlerden uzak durup hayatımızı sadeleştireceğiz. Salgın tedbirlerini gerektiğinde sınırlandıracak gerektiğinde genişleteceğiz.

– 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırılması uygulanacak. Pazar günü yaşlılarımız, çarşamba günü 0-14 yaş arası çocuklar, cuma günü 15-20 yaş arasındaki gençlerimiz için sokağa çıkma yasağı kısıtlaması kalkacak. Yani yaşlılarımız 17 Mayıs’ta 11.00-17.00, 20 yaş altı da iki grup halinde 20 Mayıs ve 22 Mayıs günlerinde sokağa çıkmayı sürdürecektir.

– Adana, Diyarbakır, Mardin , Trabzon ,Ordu , Denizli , Kahramanmaraş ,Tekirdağ, Şanlıurfa için il giriş çıkış yasağı kaldırıldı.

– Cumhur İttifakı her türlü iftira ve tahrik girişimine rağmen Türk bekasına sahip çıkma ilkesinden taviz vermemiştir. MHP lideri Bahçeli ve bu ittifaka destek veren her kesime teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı’nı daha da güçlendirmeye kararlıyız.

– Ekonomimize ve ekonomi yönetimimize yönelik kurulan sinsi tuzakların farkındayız. 2023 seçimlerinde milli iradenin arkasından dolanmaya çalışanlar bir kez daha milletimizden hak ettikleri cevabı alacaklardır.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Türkiye’de son 24 saatte koronavirüs kaynaklı 47 can kaybı: İyileşen hasta sayısı 92 bin 691’e ulaştı

Türkiye’de son 24 saatte 1542 kişiye Kovid-19 tanısı kondu, 47 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 138 bin 657, can kaybı 3 bin 786, iyileşen hasta sayısı 92 bin 691 oldu.

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da Twitter’dan paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, bugün 36 bin 187 test yapıldı, 1542 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 47 kişi hayatını kaybetti.

Toplam test sayısı 1 milyon 370 bin 598, vaka sayısı 138 bin 657, vefat sayısı 3 bin 786 oldu.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1154, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 598 ve iyileşen sayısı 92 bin 691 olarak kayıtlara geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında, şu ifadeleri kullandı:

“Bu tabloyu 83 milyon birlikte değiştirdik. Tedbirlere ısrarla uyarak! Mücadelemizi ciddiyetle, hiç gevşetmeden sürdürelim. İyileşen hasta sayımız yakında 100 bin kişiyi bulacak. Vefat sayımız, vaka sayımız gittikçe azalacak. Biraz daha özveriye değmez mi?” 

Okumaya Devam Et

Türkiye

Uyuşturucu tacirlerine dev operasyon

Uyuşturucu tacirlerine dev operasyon 20 adrese eş zamanlı operasyon Gaziantep’te Uyuşturucu İmal ve Ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik 20 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 17 şahıs gözaltına alındı.

 Gaziantep’te Uyuşturucu İmal ve Ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik 20 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 17 şahıs gözaltına alındı.

Gaziantep’te Uyuşturucu İmal ve Ticareti yapan sokak satıcılarına (torbacı) yönelik 20 adrese düzenlenen eşzamanlı operasyonda, 1 kilo 300 gram esrar, 650 gram metamfetamin, 550 gram eroin, 460 gram sentetik kannabinoid, 240 kök kenevir bitkisi, 5 adet hassas terazi, 5 adet tabanca, 1 adet pompalı tüfek ele geçirildi.

Polis ekipleri, uyuşturucu madde imal ve ticareti, uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmak suçlarından 17 şahsı gözaltına aldı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Bakan Koca “Kontrollü sosyal hayat dönemi başlıyor”

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin salgını kontrol aldığını belirterek, ”Sonuçlar, tanı ve tedavideki başarı, salgını kontrol altına aldığımızın kanıtlarıdır” ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar:

”Türkiye’miz koronavirüse karşı mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır. Şimdi altını çizerek söylüyorum, şu anda virüsle mücadelemizin ikinci döneminin ilk günlerindeyiz. Başarı ise bazı koşullara bağlıdır. Tedbirsiz davranmak Covid-19 tehdidinin ortadan kalktığını varsaymaktır.”

“Kontrollü sosyal hayat dönemi başlıyor”

“Kısıtlamaların biraz esnetildiği bir döneme giriyoruz. Hassas davranmazsak risk beraberinde gelecektir. Özgür ama tedbirli olacağız. Virüs tehdidi henüz ortadan kalkmadı. Yeni normal için sağduyu şart.”

“Hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmak bundan sonraki hedefimizdir. ‘Kontrollü sosyal hayat’, önümüzdeki günlerde evimizden daha rahat dışarı çıkacağız.

Bu gibi adımların özetidir bu isim. Özgür ama tedbirli bir hayat tarzına geçiyoruz. Bu dönemde dikkat etmemiz gereken iki unsur var onlar da: Dışarı çıkmamız gerekiyorsa mutlaka maske kullanacağız ikincisi ise sosyal mesafeyi uygulayacağız.

Bugüne dek her ne kadar ‘normale dönüş’ ifadesi yer yer kullanılsa da esasında normale dönmüyoruz. Yeni hayatın normallerini oluşturuyoruz.”

Okumaya Devam Et

Türkiye

Türk Dışişlerinden İsrail’e Tepki!

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Savunma Bakanı Bennet’ın yasa dışı yerleşim birimine ek konut inşa edilmesine verdiği onay hakkında,”İsrail’in uluslararası hukuku hiçe sayan bu tasarrufunu bir kez daha şiddetle reddediyoruz.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett’in, işgal altında tutulan Batı Şeria’daki yasa dışı Efrat yerleşiminin binlerce ilave konutun inşa edilmesine imkan tanıyacak şekilde genişletileceğini açıklaması, İsrail’in hukuk tanımayan pervasız yaklaşımının en son örneğini teşkil etmektedir.” değerlendirmesine yer verildi. 

İsrail’in, yeni tip koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı, barış ve istikrara en fazla ihtiyaç duyulan bu hassas dönemde dahi iç siyasi hesaplar uğruna Filistin halkının haklarını gasbetmeye hız kesmeden devam ettiği belirtilen açıklamada, İsrail’in Filistin’deki işgal ve zulüm siyasetini her geçen gün derinleştirmekte olduğu vurgulandı.

“Filistin halkının ve Filistin’in haklı davasının daima yanında olacağımızı yineliyoruz”

Açıklamada, Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerin genişletilmesi yoluyla iki devletli çözüm vizyonunu yok etmeyi hedefleyen İsrail’in gayrimeşru uygulamalarının bir an önce sonlandırılmasının bölgede barış, istikrar ve güvenliğin tesisi açısından elzem olduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“İsrail’in Birleşmiş Milletler kararları başta olmak üzere uluslararası hukuku hiçe sayan bu tasarrufunu bir kez daha şiddetle reddediyor, kardeş Filistin halkının ve Filistin’in haklı davasının daima yanında olacağımızı yineliyoruz.”

İsrail’in yasa dışı yerleşimin genişletilmesi kararı

İsrail Savunma Bakanı Bennett, işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimine 7 bin ek konut inşa edilmesine onay vermişti.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Tunceli’nin Ovacık kırsalında 3 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, Tunceli’nin Ovacık ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonda PKK’lı 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Yurt dışında şu ana kadar 473 vatandaşımız hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle şu ana kadar yurt dışında 473 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı. Çavuşoğlu, 65 binden fazla Türk vatandaşının ise Türkiye’ye getirildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs  salgınının seyri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin aldığı tedbirlerin dünya için bir model olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Diğer taraftan içeride mücadele ederken, dışarıya da yardım etmeye çalıştık” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’de üretilen ve ihtiyaç fazlası olan ürünleri dünyanın birçok ülkesine ulaştırdıklarını kaydetti ve Türk sağlık sisteminin ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyanın gördüğü söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti.

Şu ana kadar yurt dışında 473 vatandaşımızı kaybettik. Cenazelerden 350’den fazlasını Türkiye’ye getirdik. Diğerleriyle ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Vefat edenlerin yakınlarını tek tek arıyoruz. Bugüne kadar 250’den fazla aileyi bizzat kendim aradım. Hepsinin söylediği şu. 

Devletimizin ne kadar büyük olduğunu bu dönemde gördük. Birçok ülke cenazelerini götüremedi. Biz Türkiye’ye cenazesini göndermek isteyen tüm vatandaşlarımızın cenazelerini bu şekilde getirdik.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Benzin ve motorine zam yapıldı…

[speaker]

Bu geceyarısından geçerli olamak üzere benzine 7, motorine 16 kuruş zam yapıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası sosyal medya hesabından akaryakıtta fiyat artışını duyurdu. Duyuruya göre, benzinin litre satış fiyatına 7 kuruş, motorinin litre satış fiyatına da 16 kuruş zam yapıldı. Yeni fiyatlar bu geceyarısından itibaren geçerli olacak. Benzinin litresi İstanbul’da ortalama 5,27 liraya, Ankara’da 5,60 liraya, İzmir’de 5,42 liraya yükselecek.

Motorinin litresi ise İstanbul’da ortalama 4,96 liraya, Ankara’da 6,04 liraya, İzmir’de 5,06 lira olacak.
Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Artvin’de 17 gündür yeni vaka görülmüyor…

[speaker]

Yeni tip koronavirüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlere büyük ölçüde uyulan Artvin’de vaka sayısı sıfırlandı. Kentte koronavirüs nedeniyle tedavi gören hastalar taburcu olurken, 17 gündür ise pozitif vakaya rastlanmadı.

Toplamda 857 testin yapıldığı Artvin’de, vaka sayısı 39, hayatını kaybeden hasta sayısı ise 5 olarak belirlendi. Kentin Arhavi, Murgul ve Ardanuç ilçelerinde ise şu ana kadar yeni tip koronavirüs tanısı konulmuş hasta bulunmuyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Mehmet Ali Dündar, ”Artvin’de koronavirüsle ilgili yaptığımız çalışmalar, şükürler olsun ki olumlu sonuçlarını vermeye başladı.

Hastanelerimizde yatan pozitif koronavirüs vakamız kalmadı. İki haftadır yeni tespit ettiğimiz vakaya da rastlamadık. Artvin koronavirüs yönünden kendini sterilize etti, diyebiliriz” dedi.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan iki aileyle görüştü

[speaker]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağrı’da çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan iki aileyle görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı’da terör örgütü tarafından 2014 yılında kaçırılan Hayal Demir’in ailesiyle video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan aracılığıyla gerçekleşen görüşmede, Süheyla Mehmet Demir çiftinin ve diğer aile büyüklerinin Ramazanı Şerif’ini tebrik etti.

Anne Demir, aile ile sohbet eden Erdoğan’a çocuğunun 16 yaşında kaçırıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgınından kurtulma temennisinde bulunan aile bireylerine, Tabii sizin başınızdaki dert çok daha farklı bir dert. İnşallah Rabb’im yavrunuza da en kısa zamanda kavuşmayı nasip eder.” dedi.

Kızlarının yuvasına dönmesini isteyen aileye Erdoğan, Bu konuda gerek askerimiz gerek polisimiz hepsi yoğun bir çalışmanın içindeler.

İşte bazıları ailelerine elhamdülillah döndüler ama hâlâ dönmelerini beklediklerimiz var. Bunu da inşallah başaracağız. ifadesini kullandı.

Erdoğan, kendisine Kürtçe, Sizi çok seviyorum. İnşallah benim torunumu kurtaracaksınız. diyen babaanne Nazire Demir’e, İnşallah. Sizin torununuz bizim de evladımızdır. şeklinde karşılık verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılında terör örgütü tarafından kaçırılan Çiğdem Kaya’nın ailesiyle de telefonda görüştü.

Evladı 17 yaşında kaçırılan baba Yasin Kaya Erdoğan’a taleplerini iletti.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Hükümlülerin Özel İzin Hakları 15 Mayıs’a Uzatıdı

[speaker]

Adalet Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini dikkate aldı, ceza infaz kurumlarında alınan korona virüs tedbirleri 15 Mayıs’a uzatıldı.

Açık ve kapalı ceza infaz kurumlarında avukat ziyareti dâhil bütün görüşler, hükümlülerin dışarıyla temâsının mümkün olduğu kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri, açık ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin özel izin hakları 15 Mayıs’a kadar ertelendi.

Birden fazla koğuşla birlikte yapılan toplu faaliyetler, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan bir başka kuruma yapılan nakiller, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımı, ceza infaz kurumlarında anneleri ile birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların kreşe ve anaokuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamasının da 15 Mayıs’a kadar ertelenmesi kararlaştırıldı.

Tutuklu ve hükümlü yakınlarının zorunlu durumlarda ziyaretleri cumhuriyet başsavcılığı kararı ile yapılabilecek. Avukatlar zorunlu durumlarda maske, eldiven gibi tedbirler alarak kapalı görüş yapabilecek.

Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKAN HABERLER